Kronika klubu

Od založení klubu do dnes…

Dopis předsedy NRZP ČR

podekovani

Dopis dospělému dítěti ke 20. narozeninám

Píšu dospělému dítěti, Klubu Downova syndromu z Jablonce nad Nisou k narozeninám. Je mi líto, ale nemohu být 23.8.2012 na narozeninové oslavě ve Staré Boleslavi. Ale v duchu jsem tam s Vámi. Znám slavnostní program, pomáhala jsem jej připravovat celý rok.

Doslova v plenkách se podařilo vypiplat začátkem devadesátých let novou rodičovskou iniciativu – a dítě-klub bylo na světě. V den svých 20-tých narozenin mává svým rodičům – zakladatelům, ze svých cest. K patnáctinám dostalo občanský průkaz a osmnáctiny slavilo rozkrojením dortu své plnoletosti. Jsem velmi ráda, že mám tu čest, patřit k této skupině. Vidím před očima ten klubový film, kdy šňůra letních rehabilitačních pobytů začala v roce 1992 v Mariánských lázních a zastavila se až v roce 2007 v Kramářově vile ve Vysokém nad Jizerou. Děkuji autorům, kteří dobrovolně darovali své texty pro naše publikace. Děkuji i těm, kdo je dobrovolně připravovali a expedovali do světa.

Z poslední knížečky s oranžovou obálkou s názvem „Nástin osnov…“ se na čtenáře a studenty usmívá právě ta Eliška, která spolu s maminkou zahajuje slavnostní koncert ve Staré Boleslavi. Jenom nám mezitím trochu vyrostla. Jí, i ostatním dětem v klubu, přeji šťastnou cestu životem. Dospělým členům klubu přeji porozumění a přátele kolem sebe. Rodičům v klubu děkuji za podporu svých ratolestí i klubových ideálů.

Citace:
„Lidé s otevřenou myslí, mezi něž se počítám, se před žádnou výzvou nezastaví“, Tomáš Lánský, červen 2012
„Děkuji za příležitost poznat báječné lidi a mimořádné příběhy rodin, jejichž životy jsou spojené s Downovým syndromem“, PhDr. Karel Hlavatý, červen 2012
„Prožil jsem hezkej život, ale teď je to horší“, František Patka, červen 2012

Kronika:
23.8.1992: založení klubu v Mariánských lázních (Lesní pramen)
23.8.1997: oslava 5. výročí založení klubu – Mariánské lázně, Dům Chopin
23.8.2002: oslava 10. výročí založení klubu – Mariánské lázně, Městské muzeum
23.8.2007: oslava 15. výročí založení klubu – Jablonec nad Nisou, Eurocentrum
23.8.2009: oslava 18. výročí založení klubu – Jablonec nad Nisou, Zlatý lev
23.8.2012: oslava 20. výročí založení klubu – Stará Boleslav

M. Kálalová